flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Порядок і строки звернення до суду

25 січня 2013, 12:30

Порядок і строки звернення до суду

Згідно із Конституцією України, права і свободи людини захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб ( стаття 55). 

Відповідно до статті 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. 

Судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції. Найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України. Вищими судовими органами спеціалізованих судів є відповідні вищі суди. 

Правосуддя в Україні здійснюється у порядку цивільного, кримінального та адміністративного процесу.

Суди (загальні) розглядають справи щодо спорів, що виникають з цивільних, сімейних, трудових, кооперативних та інших відносин, за умови, що однією із сторін у спорі є громадянин, який не є суб'єктом підприємницької діяльності

Для захисту своїх прав громадяни звертаються до суду з позовними заявами ( які повинні відповідати вимогам ст. 119 "форма і зміст позовної заяви" ЦПК України), додатками підтверджуючих документів (перелік яких міститься у ст. 120 ЦПК України) та квитанцією про сплату судового збору.

Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у 3 роки. Для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю. Позовна давність у 1 рік застосовується ,зокрема, до вимог:

а) про стягнення неустойки ( штрафу, пені);

б) про спростування недостовірної інформації, поміщеної у засобах масової інформації. У цьому разі позовна давність обчислюється від дня поміщення цих відомостей у засобах масової інформації або від дня, коли особа довідалася чи могла довідатися про ці відомості;

в) про переведення на співвласника прав та обов’язків покупця у разі порушення переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності;

г) у зв»язку з недоліками проданого товару;

д) про розірвання договору дарування;

е) у зв»язку з перевезенням вантажу, пошти;

є) про оскарження дій виконавця заповіту;

Позовна давність у 5 років застосовується до вимог про визнання недійсним правочину, вчиненого під впливом насильства або обману. Позовна давність у 10 років застосовується до вимог про застосування наслідків нікчемного правочину.

Юридичну допомогу в складанні  документів, здійснюється юридичною консультацією, або приватними адвокатами. Позовні заяви здаються безпосередньо до суду, в виняткових випадках надсилаються поштою. Прийом позовних заяв, та інших документів здійснює канцелярія суду протягом всього робочого дня.

Прийом позовних заяв, заяв, скарг ведеться на 2 поверсі, каб.№14, канцелярією суду

понеділок - четвер з 8.00 - 17.00

п’ятниця з 8.00 - 16.00

обідня перерва з 12.00 -12.50

Після відповідної реєстрації в порядку авторозподілу за допомогою КП «Д-3» справа передається до судді, який згідно ст. 122 ЦПК України відкриває провадження по справі, проводить попередній розгляд судового засідання, з повідомленням осіб які приймають участь. Згідно ст.156 ЦПК України, справа має бути призначена до розгляду після закінчення дій підготовки досудового розгляду .Суд розглядає справу у розумні строки, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, а справи про поновлення на роботі, про стягнення аліментів - одного місяця.