Судова влада – це система утворених відповідно до закону органів, що наділені виключними владними повноваженнями по розгляду юридично значущих справ із застосуванням спеціальної визначеної законом процесуальної форми, яка містить гарантії законності й справедливості рішень, що приймаються. Органом, наділеним повноваженням по реалізації одного з видів державної влади – судової, є суд. Основним завданням, яке стоїть перед керівництвом суду є оптимізація роботи суду. Пошук шляхів, які спрямовані на модернізацію та поліпшення умов роботи у суді дають бажаного результату, насамперед, це надання якісних послуг відвідувачам суду.
Так, Верхньорогачицький районний суд Херсонської області не стоїть на місці, знаходиться у пошуках найбільш ефективної форми організації роботи суду. У нашому суді впроваджуються в роботу найновіші технології, створюються комфортні умови для відвідувачів суду, проводяться заходи, що направлені на підвищення правової культури громадян. Велика увага приділяється організації роботи працівників апарату суду.
Робота Верхньорогачицького районного суду Херсонської області направлена на реалізацію наступних напрямків:
– здійснення прийому та реєстрація документів, передача їх виконавцям, надання інформаційних послуг, видача копій рішень і ознайомлення з матеріалами справи;
– забезпечення організації діловодства в суді, відправлення вихідної кореспонденції;
– забезпечення розгляду справ всіх категорій;
– узагальнення судової практики та здійснення аналітично-статистичної роботи;
– здійснення організації проведення та документального оформлення засідань зборів та нарад суддів і працівників апарату суду;
– формування плану роботи суду та контроль за його виконанням;
– здійснення аналітичної та організаційної роботи , задоволення потреби в кваліфікованих кадрах та їх ефективне використання;
– здійснення матеріально-технічного забезпечення, планово-фінансової діяльності, бухгалтерський облік та звітності;
– впровадження і функціонування сучасних інформаційних технологій у суді, організацію роботи локальних мереж та інформаційних систем;
– висвітлення інформації щодо діяльності суді у ЗМІ.
Згідно наказу Державної судової адміністрації України від 31 травня 2013 року № 72 «Про реалізацію проекту щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу» з 17 червня 2013 року у всіх місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції запроваджується порядок щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу в частині надсилання судом таким учасникам процесуальних документів в електронному вигляді, паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
Правила реєстрації Користувачів та роботи в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу розміщені на офіційному веб-порталі «Судова влади України” (http://e-court.mail.gov.ua/)
Переваги електронного суду полягають у тому, що він надає можливість для: відкриття провадження за допомогою електронних засобів; здійснення подальших процесуальних дій у рамках провадження в середовищі електронного документообігу; отримання відомостей про хід справи шляхом одержання доступу до судової інформаційної системи; одержання інформації про результати провадження в електронному вигляді. Запровадження цієї підсистеми забезпечить безперервність судового процесу з використанням новітніх інформаційних технологій, організацію повного циклу електронного документообігу в судовій системі (від підготовки до підписання та відправлення документів сторонам судового процесу, іншим судам та державним органам і установам).
З 1 жовтня 2013 року у всіх судах України запроваджено порядок щодо надсилання судами учасникам судового процесу та кримінального провадження текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень (згідно з наказом Державної судової адміністрації України № 119 від 20 вересня 2013 року). Порядок надсилання учасникам судового процесу (кримінального провадження) текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень (далі – Порядок), затверджений наказом ДСА України від 1 червня 2013 року № 73 був розроблений відповідно до вимог частини першої статті 135 Кримінального процесуального кодексу України, частини 6 статті 74 Цивільного процесуального кодексу України та визначає порядок формування та надсилання засобами автоматизованої системи документообігу суду учасникам судового процесу текстів судових повісток в електронному вигляді шляхом відправки SMS-повідомлень.
Самі ж вимоги до змісту судової повістки у вигляді SMS-повідомлення визначаються статтею 137 Кримінального процесуального кодексу України та статтею 75 Цивільного процесуального кодексу України.
Порядком встановлено, що текст судової повістки може бути надісланий судом учаснику судового процесу SMS-повідомленням лише після подання ним до суду заявки про намір отримання судової повістки в електронному вигляді за допомогою SMS-повідомлення. Така заявка оформляється безпосередньо в суді або шляхом роздруковування та заповнення Учасником форми, яка розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України. Формування тексту судової повістки, облік та її відправка у вигляді SMS-повідомлення здійснюється в автоматизованій системі документообігу суду. Результат доставки SMS-повідомлення на номер мобільного телефону учасника судового процесу (кримінального провадження) (дата та час доставки або причина недоставки) автоматично розміщується у відповідному електронному реєстрі автоматизованої системи документообігу.
Також, ще раз повідомляємо жителів району про можливість розгляду справ в режимі відеоконференції, а саме як це працює.
Згідно статті 336 Кримінального процесуального кодексу України та статті 158-1 ЦПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі:
1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров'я або з інших поважних причин;
2) необхідності забезпечення безпеки осіб;
3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого;
4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження;
5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.
Застосовувані в дистанційному судовому провадженні технічні засоби і технології забезпечують належну якість зображення і звуку, дотримання принципу гласності та відкритості судового провадження, а також інформаційну безпеку. Учасникам судових засідань забезпечується можливість чути та бачити хід судового провадження, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов'язки, передбачені цим Кодексом.
Таким чином, відповідно вказаних змін, сторони, інші учасники судового процесу, які не мають можливості з’явитись в судове засідання, у зв’язку з перебуванням в іншому населеному пункті, можуть подати клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, з усіма правами та обов’язками, передбаченими відповідним процесуальним законодавством.
Постійно ведемо роботу з громадянами щодо доступу до правосуддя. Будь-який громадянин, якого цікавить діяльність Верхньорогачицького районного суду Херсонської області, маючи доступ до мережі Інтернет, може ознайомитись з останніми новинами або корисною інформацією, необхідною для вирішення його справи у суді, завітавши на офіційну web-сторінку Верхньорогачицького районного суду Херсонської області за адресою: http://vr.ks.court.gov.ua/sud2105/
Заступник керівника
апарату Верхньорогачицького
районного суду
Херсонської області Пилипенко Ольга