Факт того, що жоден державний орган України не легалізує рішення про розірвання шлюбу, прийняте в АРК по російському законодавству – є загальновідомим. В зв’язку з цим для багатьох людей актуальним є питання – як розлучитися, якщо один з подружжя зареєстрований в АРК? Адже відповідно до ч.1 ст. 109 Цивільного процесуального кодексу України (надалі-ЦПК України), позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування. Відповідно до ч.2 ст. 110 ЦПК України, позови про розірвання шлюбу можуть пред'являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров'я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них. На практиці ж у людей, які хочуть реалізувати своє право на судовий захист в спорі зі стороною, яка пов’язана з АРК, виникають проблеми саме з визначенням територіальної підсудності. Але ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 р. №1207-VІІ було запроваджено деякі зміни в законодавство, що стосуються процедури звернення до судових органів, зокрема: Справи ( цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення), що підсудні місцевим загальним судам, розташованим на окупованих територіях розглядаються місцевими загальними судами міста Києва, що визначаються Апеляційним судом міста Києва.
Отже, наприклад, якщо дружина вирішила звернутися з позовною заявою до суду про розірвання шлюбу і при цьому зареєстроване місце проживання чоловіка (відповідача) є тимчасово окупована територія України Автономна Республіка Крим, а зареєстроване місце проживання дружини (позивача) є підконтрольна територія, то їй необхідно звернутися до Апеляційного суду міста Києва з клопотання про визначення підсудності цивільної справи в порядку ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». За результатами розгляду даного клопотання позивач може звернутися з позовом до визначеного суду, виконавши при цьому вимоги ст.ст. 119, 120 ЦПК України, та сплативши на рахунок суду, до якого подається безпосередньо позовна заява, суму судового збору.
Таким чином, для осіб, які звертаються до суду різних юрисдикцій з приводу захисту своїх прав, свобод чи інтересів, повинні розуміти, що додержання правил про підсудність сприяє швидкому, всебічному і повному розгляду справи з урахуванням її конкретних особливостей.
Голова
Верхньорогачицького районного
суду Херсонської області В.Г. Загрунний