Відкриваючи засідання, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук відзначив, що Науково-методична рада представлена в оновленому складі. Так, до неї увійшли не тільки працівники НШСУ, але й знані вчені, які представляють провідні юридичні вищі навчальні заклади України, а також високоповажні судді-практики. Ректор коротко зупинився на тих основних напрямках діяльності Школи, які нині розглядаються як пріоритетні. Зокрема, це і суттєве реформування системи спеціальної підготовки, і підвищення рівня здійснення науково-дослідної діяльності, осучаснення програм підготовки діючих суддів. Також ректор наголосив, що поряд із підготовкою суддів вищих спеціалізованих судів, яку Школа провела вперше у цьому році, планується також проведення навчальних заходів і для суддів Верховного Суду України.
На обговорення Науково-методичної ради були винесені такі питання:
Представивши порядок денний, ректор відзначив, що основним завданням для членів ради є підвищення рівня науково-методичного опрацювання як Програми спеціальної підготовки, так і Програми анонімного тестування кандидатів на посаду судді. Ці документи мають демонструвати високі стандарти та бути інструментами для відбору кращих правників та перетворення їх на високопрофесійних суддів – резюмував Микола Оніщук.
Під час засідання, проректор з науково-дослідної роботи Наталія Шукліна розповіла про здійснення науково-дослідної діяльності в Національній школі суддів України, як складової Стратегічного плану розвитку установи на 2014-2018 роки. Питання наукової діяльності в судовій сфері викликало дискусію серед членів Науково-методичної ради. Зокрема, було констатовано, що судове право останнім часом формується в окрему галузь права і історичним завданням НШСУ є творення та розвиток цієї галузі. З ентузіазмом була обговорена ініціатива НШСУ щодо підготовки Малої енциклопедії правосуддя. Також неодноразово наголошувалось, що наукові дослідження у Школі мають базуватися на судовій практиці, а їх результат має бути направленими перш за все на вирішення питань, які постають у повсякденній діяльності суддів. Дискутувались теми наукового пошуку шляхів відновлення довіри до судової системи.
В підсумку обговорення було зазначено, що саме НШСУ, відповідно до покладених на неї обов’язків, має стати центром науково-методичного забезпечення діяльності судової системи вцілому .
Учасникам засідання було презентовано оновлену Програму анонімного тестування (іспиту) кандидатів на посаду судді на виявлення рівня загальних теоретичних знань у галузі права. Микола Оніщук відзначив, що Програма оновлена змістовно та значно вдосконалена термінологічно.
Начальник відділу науково-методичного забезпечення діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів Олександр Іщенко повідомив, що зміст питань, які включені до Програми, відповідає положенням чинного законодавства, усталеній правозастосовній практиці та сучасним розробкам юридичної науки. В межах тематики враховані останні зміни законодавства. Він відзначив, що в цілому Програма є збалансованою та такою, що відповідає меті проведення анонімного тестування кандидатів на посаду судді – виявлення рівня їх загальних теоретичних знань у галузі права. Про це свідчать і відгуки зовнішніх рецензентів Програми.
В свою чергу, проректор з підготовки кадрів для судових органів Анатолій Костенко розповів про те, як саме НШСУ робитиме із правника суддю. Пан Костенко презентував оновлену Програму спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді, зміст якої враховує як минулорічний досвід підготовки кандидатів на посаду судді, так і стратегію розвитку Національної школи суддів України. Відзначалось, що Програма передбачає розширення практичної частини підготовки з відповідним зменшенням її теоретичної частини. Якщо раніше теорія в програмі переважала, то нині три чверті Програми – це практична підготовка.
Члени Науково-методичної ради домовились підготувати письмові пропозиції до питань порядку денного, які обговорювались на засіданні.