flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Інформаційні технології на службі правосуддю

23 квітня 2014, 10:18

    Відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства у Верховному Суді України запроваджено функціонування системи відеоконференцзв’язку для учасників судових процесів.

В черговий раз судове засідання із застосуванням телекомунікаційних технологій інтерактивної взаємодії відбулося у Верховному Суді України 2 квітня 2014 року. Судова палата у цивільних справах у режимі відеоконференцзв’язку розглянула справу, предметом якої був спір про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.

За клопотанням одного з учасників процесу режим відеоконференції було встановлено з апеляційним судом Херсонської області. Це дало змогу представникам відповідача у справі чути та бачити хід судового засідання, а також реалізовувати процесуальні права, надані їм законом, не виїжджаючи з міста Херсона.

Шановні громадяни, нагадуємо, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції», внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про судоустрій та статус суддів».  Крім того, нормами статті 336 Кримінального процесуального кодексу України встановлений чіткий порядок та зазначені основні умови проведення судових засідань в режимі відеоконференції з можливістю обміну аудіо- та відеоінформацією в реальному часі.

Таким чином, відповідно до вказаних змін, сторони, інші учасники судового процесу, які не мають можливості безпосередньо узяти участь у  судовому  засіданні  за станом здоров’я, у зв’язку з перебуванням в іншому населеному пункті, з утриманням під вартою або з інших поважних причин, можуть подати клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, з усіма правами та обов’язками, передбаченими відповідним процесуальним законодавством.

Також, суд за власною ініціативою або за клопотанням сторони, іншого учасника судового процесу може постановити ухвалу про їх участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

В клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов’язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за сім днів до дня проведення судового засідання, в якому відбуватиметься така участь.

Хід і результати процесуальних дій проведених у режимі відеоконференції фіксуються судом, який розглядає справу (кримінальне провадження) за допомогою технічних засобів відеозапису. Крім того, учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов’язки, передбачені  діючим законодавством.   

В разі якщо особа, яка подала клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції,  сама з’явилася до зали судового засідання, така особа бере участь у судовому засіданні в загальному порядку.

Участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції може відбуватися під час розгляду справ у судах першої, апеляційної, касаційної інстанцій та перегляду справ Верховним Судом України.