Місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні цього майна, або вимоги кредиторів.
Такі зміни до Цивільного кодексу передбачені урядовим законопроектом №5038 „Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо місця відкриття спадщини”. Даний проект розроблено Мін’юстом з метою реалізації прав громадян України, які раніше проживали в Криму, Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до проекту на підставі отриманої першої заяви нотаріусом заводиться спадкова справа, яка підлягає державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Наразі місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Окрім того, проектом передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходженням основної частини рухомого майна зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
© Закон і Бізнес