flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Європейський суд з прав людини узяв на себе відповідальність за долю латвійського «імантського хакера»

19 серпня 2013, 09:12

 Європейський суд з прав людини припинив видання громадянина Латвії Дениса Чаловського Сполученим Штатам, які звинувачують його в створенні одного з найбільш руйнівних вірусів в історії фінансової системи. Рішення ЄСПЛ про законність екстрадиції 27-річний хакер чекатиме на батьківщині. Фактично Страсбург узяв на себе відповідальність за подальшу долю підозрюваного, зробивши послугу латвійській владі.

Призначивши міру тимчасового захисту, суд пояснив, що при видачі підозрюваного Сполученим Штатам може бути порушена ст.34 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (тобто Д.Чаловський не зможе в разі потреби безперешкодно подати до Страсбурга індивідуальну скаргу).

Епопея з виданням Сполученим Штатам «імантського хакера» — таке прізвисько Д.Чаловський отримав за назвою ризького спального району Іманта, де він жив з батьками до затримання, — триває вже близько півроку. У США підозрюваному за пред’явленими обвинуваченнями загрожує до 67 років тюрми. У Латвії ж, де закони у сфері кіберзлочинності набагато гуманніші, як прогнозують експерти, Д.Чаловскому загрожує не більше 8 років позбавлення волі.

Прикметно, що рішенням ЄСПЛ в цій ситуації МЗС республіки залишився задоволений. Реакцію латвійських чиновників можна пояснити так: втручання ЄСПЛ, по суті, зняло з них відповідальність за результат «справи «імантського хакера», давши можливість надалі (залежно від остаточного рішення) понизити градус суспільного обурення і при цьому не зіпсувати відноин із США.

Американські слідчі вважають Д.Чаловського членом хакерського угруповання, що створило вірус Gozi, який використовувався для злому банківських рахунків і викрадання грошей. Тільки в США, як стверджується, цей вірус уразив близько 40 тис. комп’ютерів, зокрема 160 комп’ютерів NASA, а хакерам, мабуть, удалося викрасти десятки мільйонів доларів. Лідером угруповання, на думку слідчих, був 25-річний росіянин Микита Кузьмін. Він був заарештований у США в 2010 р., уклав угоду з правосуддям і видав спільників (він, крім Д.Чаловського, нібито вказав на громадянина Румунії Михая Паунеску, якого пізніше заарештовали на батьківщині).

В інтернет-просторі Д.Чаловський був відомий під ніком Маямі. За непідтвердженими даними, його дохід від незаконної діяльності слідчі оцінили в $50 млн.

Джерело: http://www.zib.com.ua