flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Юрист розповів, як обійти обмеження готівкових розрахунків

30 серпня 2013, 13:27

 З 1 вересня готівкові розрахунки в Україні будуть обмежені для громадян сумою 150 тис грн. Однак при цьому у середньостатистичного українця залишається кілька способів уникнути безготівкових розрахунків і пов'язаних з ними додаткових витрат.

Про те, як обійти обмеження Нацбанку, розповів «ЗіБ»адвокат юридичної компанії «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Єгор Штокалов.

Так, постановою правління НБУ № 210 від 06.06.2013 р. «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» вводиться ліміт у розмірі 150 тис. грн на розрахунки готівкою за договорами, що укладаються фізичними особами і підлягають нотаріальному посвідченню. Якщо сума договору перевищує обмеження, розрахунки слід здійснювати в безготівковій формі.
Зробити це можна буде декількома способами:

- покупець перераховує необхідну суму зі свого рахунка на рахунок продавця;

- покупець вносить потрібну суму готівкою на рахунок продавця через касу банку;

- покупець перераховує гроші на депозит нотаріуса, а той переводить їх продавцю;

При цьому, відзначає юрист, виконуючи новаторське постанову НБУ, покупець і продавець понесуть додаткові витрати, серед яких може бути і відкриття рахунку в банку, і оплата комісії за банківський переказ. За попередньою оцінкою, це зробить дорожчим загальну суму угоди в середньому на 1,5-3 %.

Е.Штокалов розповів, що існує багато лазівок по обходу норм Центробанку, але всі вони можуть здійснюватися дуже вузьким колом осіб, наближених до органів державної влади.

Якщо ж говорити про середньостатистичного громадянина, який бажає купити автомобіль, об'єкт нерухомості, інший товар або послугу на суму понад 150 тис. грн., але розрахуватися при цьому готівкою, то вчинити він може таким чином:

1) Здійснити розстрочку платежу щоденними траншами не більше 150 тис. грн. Але у цього методу є недолік - при багаторазових розрахунках готівкою збільшується ризик грабежу.

2) Передати суму частинами декільком контрагентам протягом одного дня. Наприклад, якщо покупець бажає придбати автомобіль вартістю 300 тис. грн, який знаходиться у спільній власності , скажімо , чоловіка і дружини, він може вручити обом власникам за 150 тис. грн.

3) Передати право вимоги. Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцеві, який укладає з продавцем договір купівлі- продажу на суму понад 150 тис. грн. При цьому покупець може поступитися продавцю своїми правами на борг. У підсумку покупець купує товар, а продавець отримує готівку частково від покупця і частково від боржника покупця.

Джерело: http://www.zib.com.ua