Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 35 (1125). 31 серпня - 6 вересня 2013 р.
8 вересня 630 претендентів на мантії, які успішно пройшли піврічну спеціальну підготовку, отримають свідоцтва Національної школи суддів. Чи виникали труднощі під час навчання кандидатів? Можливо, варто збільшити термін проходження підготовки? Чи стало для претендентів корисним стажування в судах і що їх чекає на кваліфікаційному іспиті, який відбудеться 9, 19 та 20 вересня? Із цими та іншими запитаннями наше видання звернулося до голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів Ігоря САМСІНА.
Як відомо, на початку липня глава держави вніс до парламенту законопроект, що містить низку змін до розділу «Правосуддя» Основного Закону. На осінній сесії Верховна Рада повинна розглянути цей документ і направити його на експертизу до Конституційного Суду. Опозиція традиційно розкритикувала практично всі пропозиції. Хоча в суддівському корпусі вони, навпаки, знайшли схвалення. Підтримує проект і голова Вищої ради юстиції Олександр Лавринович.Детальніше про це – у матеріалі ВАСИЛЯ КОЛІШНОГО «Якісний відбір».
Вищий адміністративний суд не прийматиме «первинних» скарг на акти, дії та бездіяльність Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Це повноваження хочуть віддати Київському апеляційному адмінсуду. А вже його рішення переглядатиме ВАС. Про цей перерозподіл повноважень розповідає МАРИНА ЗАКАБЛУК у статті «Оскарженню підлягає».
На черговій робочій нараді, проведеній ВСС, керівники ВСС та апеляційних судів України обговорили питання практичного застосування положень Кримінального процесуального кодексу, зокрема щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і подовження строків тримання під вартою. Детальніше про захід читайте в матеріалі «Обережніше з вартою».
Апеляційний та касаційний перегляд судових рішень, виправлення Верховним Судом помилок, тлумачення Конституційного Суду, методична допомога, роз’яснення рекомендаційного характеру, інформаційні та оглядові листи, доступ до судових рішень. Серед усіх цих процесуальних та позапроцесуальних механізмів забезпечення єдності судової практики найбільш ефективним є здійснення правосуддя найвищим судовим органом, рішення якого стають орієнтирами в правозастосуванні для всіх суб’єктів владних повноважень та судів держави. Детальніше про підходи вищих спеціалізованих судів до питання допуску рішень до перегляду ВС розповідає науковий радник Юридичної групи LCF Андрій ПОТЬОМКІН в статті «Розірвана єдність».
Науково-технічний прогрес упевнено крокує вітчизняними теренами. Так, наприкінці минулого року розпочалося впровадження системи електронного доступу до правосуддя. Завдяки проекту «Електронний суд» учасники судових процесів уже сьогодні заощаджують час і гроші. Про те, як з’явилась ідея створення такої новації, що слід робити громадянам, які бажають стати користувачами ресурсу, та наскільки останній захищений від нелегального використання, «ЗіБ» запитав керівника проекту Олександру САМБОРСЬКУ.
Росії на бухарестському саміті НАТО у 2009 році вдалося заблокувати інтеграцію України в Північноатлантичний альянс. Нині, схоже, Кремль готовий докласти надзусиль, аби поставити надійний заслін європейській інтеграції нашої країни. Про те, як позначилась торговельна блокада на євроінеграціних тенденціях в Україні, читайте в матеріалі МИХАЙЛА БІЛЕЦЬКОГО «Російська митна рулетка».
Аналітики Transparency International проаналізували розроблений Міністерством юстиції законопроект стосовно внесення змін до антикорупційного законодавства і внесли пропозиції щодо зменшення потенційних корупціогенних чинників з урахуванням рекомендацій експертів Європейської комісії. На думку спеціалістів, серед головних позитивів нового документа — врахування у законопроекті недоліків змін до антикорупційного законодавства, прийнятих у квітні — травні 2013 року. Але запропоновані норми містять низку термінологічних суперечностей, які необхідно усунути. Детальніше про поради експертів читайте у матеріалі «Корупція мінус».
Джерело: http://www.zib.com.ua