У п’ятницю, 6 вересня 2013 року, в актовій залі апеляційного суду Херсонської області під керівництвом голови суду Олександра Коровайка відбулися збори суддів місцевих та апеляційного судів Херсонської області з повісткою денною "Підведення підсумків здійснення судочинства місцевими судами та апеляційним судом Херсонської області у першому півріччі 2013 року та завдання на друге півріччя 2013 року", на які було запрошено начальника Територіального управління ДСА в Херсонській області Володимира Лаговського.
Відкриваючи збори Олександр Коровайко зазначив, що підведення підсумків діяльності судів надає можливість побачити об’єктивні результати роботи кожного суду, судді та визначити, з врахуванням обговореного, план роботи на друге півріччя 2013 року. «За звітний період в цілому покращився стан роботи щодо оперативності та розумності строків розгляду справ, а також щодо якості здійснення правосуддя. Наше завдання, щоб такі складові як розумність строків розгляду справ, якість здійснення правосуддя були на першому місці в роботі суддівського корпусу Херсонщини» - зосередив увагу присутніх голова суду.
Окрім того, Олександр Коровайко довів до всіх присутніх інформацію, яка була предметом обговорення 22 серпня 2013 року у Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних та кримінальних справ на нараді керівництва ВССУ та голів апеляційних судів України. Зокрема про впровадження у ВССУ до кінця нинішнього року комп’ютерної програми «Діловодство загальних судів» («Д-3»), з метою налагодження ефективнішої взаємодії з апеляційними й місцевими судами, про необхідність активніше використовувати інформаційні технології, а саме системи відеоконференцзв’язку при розгляді кримінальних справ, а також SMS-повідомлення для ознайомлення учасників судового процесу з текстами судових повісток, на чому акцентував увагу голова ВССУ Андрій Солодков.
Серед іншого, голова суду зауважив, що продовжується постійна робота із вивчення та неухильного дотримання положень Кримінального процесуального кодексу України, завдяки якій судді апеляційного суду Херсонської області сумлінно та професійно виконують свої обов’язки, та надають методичну допомогу суддям місцевих судів. «Ми повинні повсякденно дотримуватись вимог та положень КПК України 2012 року з тим, щоб його європейська правова ідеологія дійсно знайшла свою реалізацію в нашій правозастосовчій практиці» - привернув увагу присутніх Олександр Коровайко.
Також, очільник апеляційного суду акцентував увагу голів судів щодо їх обов’язку своєчасного виконання рішень Ради суддів загальних судів стосовно організації роботи з інформаційного наповнення і функціонування офіційних веб-сайтів місцевих судів області, нагадав про відповідальність голів місцевих судів за належну організацію роботи в очолюваних ними судах. Голова суду зазначив на необхідності продовження здійснення планових заходів щодо підвищення кваліфікації та проведення навчання суддів. «Головним завданням для кожного судді є своєчасний і якісний розгляд справ. З жовтня місяця цього року продовжить роботу Методична рада апеляційного суду Херсонської області, на засідання якої зокрема будуть запрошуватися ті судді, стан роботи яких не покращується, щоб в ході обговорення надати їм дієву методичну допомогу».
Зупинився також Олександр Іванович на підсумках проведеного апеляційним судом Херсонської області 15 серпня 2013 року анонімного опитування громадян - відвідувачів суду, зазначивши що всього в опитуванні прийняли участь 42 громадянина. У порівнянні з попереднім моніторингом 2012 року, позитивний відсоток оцінок підвищився з 78% до 88%, а негативний («незадовільно», «задовільно», «ні», «скоріше ні») практично зник, тобто зменшився з 21,34% до 7,1%, таких опитуваних, які завагалися з відповіддю, стало 28,6% замість 56,2 %, як у 2012 році, тобто можна дійти висновку, що на даний час в апеляційному суді Херсонської області робота здійснюється на засадах незалежності, неупередженості та доступності правосуддя, а відвідувачі суду цілком комфортно відчувають себе у приміщені суду, вдоволені коректним та ввічливим ставленням до себе як суддів, так і працівників апарату суду.
Детальніше про актуальні питання судової практики у своїх доповідях зазначили заступники голови суду Олена Кузнєцова і Сергій Волошко, секретар судової палати з розгляду кримінальних справ Володимир Заіченко, окреслюючи результати діяльності судових палат за відповідними напрямками.
Олена Кузнєцова довела до присутніх аналіз статистичних даних за 6 місяців 2013 року, зупинилася на проблемних питаннях застосування норм матеріального і процесуального права. Зокрема зазначила, що в провадженні місцевих судів Херсонської області перебувало 18682 справи та заяв в порядку цивільного судочинства, закінчено провадження у 13049 справах, що свідчить про тенденцію зменшення кількості цивільних справ та матеріалів, що надійшли в провадження місцевих судів за аналогічний період 2012 року. Так кількість справ зменшилась на 191 справу (18873 у І півріччі 2012 року). До апеляційного суду Херсонської області за 6 місяців 2013 року надійшло 2083 справи за апеляційними скаргами на рішення та ухвали місцевих судів в порядку цивільного судочинства. Прийнято судом апеляційної інстанції до розгляду 2140 справ, розглянуто - 1707 справи. Проведений аналіз показав, що за аналогічний період 2012 року кількість справ нерозглянутих у строк понад 1 рік зменшилось на 102 справи (20 проти 122 у 2012 році). Окрім того, Олена Анатоліївна зазначила, що у звітний період в апеляційному суді Херсонської області проведено 34 справи в режимі відеоконференцзв’язку, впроваджено надсилання судових повісток за допомогою СМС-повідомлення. Так, впродовж місяця апеляційним судом направлено 84 СМС-повідомлення учасникам судового процесу. Зауважила увагу голів місцевих судів на можливості надсилати повістки СМС-повідомленням в автоматизованій системі документообігу суду, і що разом з ТУ ДСА необхідно терміново провести відповідну роботу щодо реалізації даної можливості, оскільки це не тільки зощаджує бюджетні кошти, але прискорює повідомлення учасників процесу, і як наслідок термін розгляду справ з дотриманням норм процесуального законодавства.
Володимир Заіченко, виступаючи перед присутніми, зазначив, що аналіз статистичних даних за І півріччя 2013 ріку свідчить, що минуле півріччя було напруженим для всієї системи судів загальної юрисдикції, в тому числі і для судів Херсонської області, у зв’язку з введенням в дію нового КПК та необхідністю паралельного розгляду кримінальних справа по КПК 1960 року та справ кримінального провадження по КПК 2012 року. «Більшість судів нашої області працювало з великим навантаженням, однак, незважаючи на це, судді в цілому належним чином виконували свої обов’язки по здійсненню правосуддя» - зауважив Володимир Леонідович. На розгляді в судах нашої області у І півріччі 2013 року перебувало 1485 кримінальних справ (по КПК 1960 року) та 2618 справ з обвинувальним актом (по КПК 2012 року), а також 11978 справ - про адміністративні правопорушення. Закінчено провадженням 1136 кримінальні справи ( КПК 1960 року). Також в судах області за перше півріччя 2013 року перебувало в провадженні 2618 справ з обвинувальним актом (КПК 2012 року), з яких по 1872 справах провадження закінчено. Окремо Володимир Заіченко зупинився на аналізі справ про адміністративні правопорушення, навів показники по кількості проведених судових засіданнях в режимі відеоконференції судами області, надав пропозиції по покращенню якості розгляду кримінальних справ.
Заступник голови суду Сергій Волошко в своєму виступі звернув увагу на обґрунтованість ухвал про направлення справ на додаткове розслідування, навівши відповідні приклади з посиланням на недоліки зазначених процесуальних документів. При цьому він наголосив, що не зважаючи на те, що новий КПК не передбачає стадії додаткового розслідування, це не означає, що судове слідство не треба проводити ретельно, з огляду на те, що справа надійде до апеляційного суду і він вже розбереться. Як зазначив Волошко С.Г., у разі встановлення в апеляційній інстанції випадків недбалого ставлення до розгляду справи суддею першої інстанції, що буде тягнути скасування його рішення, кожний такий випадок буде предметом окремого обговорення з відповідними наслідками, аж до порушення питання про дисциплінарну відповідальність судді в разі наявності для цього підстав. Також Сергій Григорович зупинився на питанні розгляду справ про адміністративні правопорушення, зосередивши увагу суддів на ретельному обґрунтуванні постанов про притягнення до адміністративної відповідальності, а також дотриманні при цьому вимог КУпАП, особливо своєчасному і обов’язковому повідомленню сторін про день та час розгляду справи, що повинно підтверджуватись відповідними документами.
В ході зборів присутні заслухали інформацію начальника ТУ ДСА України в Херсонській області Володимира Лаговського про стан організаційного забезпечення місцевих судів у І півріччі 2013 року та перспективи на друге півріччя поточного року. Так, за звітний період найбільша увага була приділена організації ведення електронного діловодства, своєчасності та якості введення інформації до КП «Д-3» в місцевих судах. Вжито низку заходів, спрямованих на удосконалення та ефективність використання зазначеної програми. Значна увага приділялася оволодінню програмними навичками знову призначених працівників суду, узагальнювалися проблемні питання, які виникали під час роботи з КП «Д-3». Після отримання та встановлення систем відеоконференцзв'язку, місцевими судами області розпочато проведення сеансів зв'язку під час розгляду кримінальних проваджень. За три місяці використання системи (з червня по серпень), судами області проведено 71 сеанс зв'язку, з них 9 з іншими судами. Основна кількість відеоконференцій – це з'єднання з Державною пенітенціарною службою України. На виконання наказів ДСА щодо надсилання документів електронною поштою учасникам судового процесу та судових повісток у вигляді СМС - повідомлень усі суди області здійснюють прийом заяв, форма яких визначена ДСА України. Станом на 04 серпня 2013 року до судів області надійшло 82 заявки про отриманим документів електронною поштою, із них на 65 заявок вже оформлені відповідні підписки. З 22 місцевих судів області заявки про отримання документів взагалі не отримували 6 судів (Великолепетиський, Верхньорогачицький, Горностаївський, Нижньосірогозький, Новотроїцький та Комсомольський районні суди). Судові повістки у вигляді СМС - повідомлень отримують 11 учасників судових процесів, що звернулись до Бериславського та Дніпровського районних судів області. За вісім місяців поточного року до територіального управління надійшло 16 заяв, скарг та пропозицій громадян, що на 64,1% менше ніж за аналогічний період минулого року. Із загальної кількості звернень громадяни, скарг надійшло 15, що складає 86,6% від загальної кількості скарг, що надійшли, з них 6 на процесуальні дії, в тому числі 1 на тяганину розгляду справ, 2 на організацію роботи суду та 7 скарг категорії «інші». Необґрунтованими виявилися 13 скарг, або 84,6% від кількості надійшовших. Дві скарги щодо несвоєчасного надіслання судового рішення виявилися обґрунтованими. Також Володимир Лаговський зупинився на стані кадрового забезпечення судів, забезпеченні безпеки суддів та охорони приміщень судів та звітував щодо виконання кошторису за звітний період.
Заслухавши доповідачів, ознайомившись із статистичними та аналітичними даними проведених аналізів роботи апеляційного та місцевих судів за перше півріччя 2013 року та визначивши основні напрями подальшої діяльності суддівського корпусу Херсонщини, судді схвалили результати діяльності у І півріччі 2013 року, які ввійшли у відповідне рішення зборів суддів. Підсумовуючи роботу зборів, Олександр Коровайко подякував всім за роботу та висловив впевненість, що спільні зусилля апеляційного та місцевих судів області щодо вдосконалення організації роботи, забезпечення належного відправлення правосуддя, надання методичної допомоги стануть запорукою успіху, підвищення якості надання судових послуг, та зростання довіри громадян до суду.