Хоча у Верховній Раді вже висловили свою негативну позицію щодо скасування судового збору для державних структур, Кабмін вирішив підготувати ще один подібний проект. При цьому мета нової ініціативи — не дати громадянам отримати призначені соціальні виплати.
Відповідно до закону «Про судовий збір» органи соціального захисту населення звільняються від сплати цього збору за подання позовних заяв щодо призначення й виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсацій тощо.
Разом з тим, зазначають у Кабміні, ця норма не застосовується у випадках, коли органи соцзахисту оскаржують судові рішення як відповідачі. Також пільга не застосовується в разі оскарження ухвал, що виносяться під час розгляду справи. При цьому з 2009 р. громадяни почали активно звертатися до суду з позовами щодо соціальних виплат проти регіональних і місцевих органів соцзахисту. Грошей же на оскарження рішень у таких справах, зізнаються в Уряді, не передбачено.
Тому Кабмін подав до ВР проект «Про внесення зміни до статті 5 Закону України «Про судовий збір» (№3113), за яким органи соцзахисту не сплачуватимуть збору, навіть якщо оскаржуватимуть рішення суду, а не ініціюватимуть розгляд справи.
Фактично в такому разі Мінсоцполітики зможе вільно боротися з громадянами, які не лише мають право на певні виплати за законом, а й право яких підтвердив суд.
Водночас шансів на ухвалення в документа небагато. Як повідомляв «ЗіБ», на одному з червневих засідань Комітет ВР з питань верховенства права та правосуддя рекомендував колегам відхилити відразу 6 проектів, які передбачали скасування сплати судового збору для окремих держорганів. Якби парламент підтримав ці ініціативи, на пільговиків перетворилися б державна виконавча служба, Мін’юст (у справах в інтересах Кабміну), парламент, Рада міністрів і міністерства АР Крим, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, органи приватизації та Державна екологічна інспекція.
Тоді, закликаючи нардепів не допустити цього, голова Державної судової адміністрації Руслан Кирилюк зазначав, що фінансування правосуддя — в плачевному стані. У разі ж додаткового обмеження припливу коштів ситуація могла б перетворитися на катастрофічну. Звісно, якщо не компенсувати нестачу з бюджету. Хоча в такому разі не зовсім зрозуміло, навіщо давати пільги, адже в будь-якому разі доведеться витрачати гроші платників податків.
Цікаво, що серед 6 проектів, які не підтримав комітет, 4 були внесені саме Урядом. Одначе, схоже, в Кабміні вирішили проігнорувати позицію нардепів. При цьому так само роблять і деякі парламентарі: у липні у ВР було зареєстровано проект, спрямований на звільнення від сплати судового збору органів місцевого самоврядування (№2576а). Серед його ініціаторів — представники як партії влади, так і опозиції. Тому, швидше за все, питання сплати судового збору ще довго залишатиметься одним з найактуальніших у стінах Ради.
www.zib.com.ua