flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Фонд розширеної допомоги

17 вересня 2013, 15:56

 

У ВР вважають за необхідне виплачувати компенсації громадянам, які втратили гроші в інвестиційних фондах

№37 (1127) 14.09—20.09.2013

Фонд гарантування вкладів фізосіб найближчим часом може замінити нова структура, яка виплачуватиме компенсації не лише вкладникам банків, а й громадянам, які довірили свої гроші інвестиційним фондам чи кредитним спілкам.


Як відзначає нардеп від ВО «Батьківщина» Володимир Ар’єв, кількома директивами Європейського Союзу передбачено, що всі держави об’єднання повинні мати схеми компенсацій для вкладників та інвесторів, які гарантували б мінімальний рівень захисту фізичних осіб у випадку неспроможності фін­установи виконати свої зобов’язання. Для того, пояснює нардеп, щоб

вітчизняні норми відповідали європейським вимогам, він підготував законопроект «Про Фонд гарантування вкладів та інвестицій фізичних осіб» (№3132).

Наразі в Україні діє Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, який готовий виплатити до 200 тис. грн. кожному власнику депозитів у разі неплатоспроможності банку. Відповідно, учасниками фонду є лише банки. Нардеп пропонує, щоб до нової структури долучалися й інші фінустанови.

Відповідно до проекту учасниками фонду стануть, зокрема, банки, кредитні спілки, установи накопичувального пенсійного забезпечення, торговці цінними паперами, які отримали ліцензії на провадження діяльності з управління ними, інвестиційні фонди та компанії. При цьому участь фінустанов у фонді стане обов’язковою, адже вони набувають статусу його учасника в день отримання відповідної ліцензії.

Необхідність змін парламентар пояснює тим, що фінустанови, які управляють цінними паперами,

використовують кошти та активи інших осіб. «При цьому обсяг активів, якими управляють фінансові установи, як правило, у десятки разів перевищує обсяги їх власних активів», — наголошує В.Ар’єв.

Проект передбачає, що вкладники та інвестори зможуть отримати компенсацію в таких випадках:

• набрання чинності рішенням щодо анулювання ліцензії учасника фонду;

• порушення учасником фонду законодавства щодо напрямів використання вкладів або інвестицій чи вимог інвестиційної декларації;

• прийняття рішення про ліквідацію строкового інституту спільного інвестування раніше закінчення строку, на який він створений;

• нездійснення інститутом спільного інвестування відкритого або інтервального типу, емісія цінних паперів якого здійснена шляхом публічного розміщення викупу таких цінних паперів у разі отримання від інвестора заявки на викуп;

• порушення провадження у справі про банкрутство

учасника фонду.

При цьому нардеп пропонує прописати в документі, що сума граничного розміру відшкодування коштів не може бути меншою ніж 200 тис. грн., тобто в межах сьогоднішнього рівня.

Планується, що фонд наповнюватиметься початковими та регулярними зборами з його учасників і спеціальним збором. Також до фонду надходитимуть гроші, одержані від інвестування у вітчизняні державні цінні папери, проценти, нараховані Нацбанком за залишками кош­тів на рахунках фонду, бюджетні гроші, внесені в день створення фонду, тощо.

www.zib.com.ua