flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

У ВССУ розглянули механізми удосконалення взаємодії між судами різних інстанцій

02 жовтня 2013, 13:32

 «Дотримання єдиної судової практики – це стандарт якості судових рішень, визнаний на міжнародному рівні». На цьому наголосив заступник Голови ВССУПавло Гвоздик під час робочої наради із заступниками голів апеляційних судів України та секретарями судових палат у цивільних справах, яка відбулася у ВССУ 27 вересня 2013 року. Учасники засідання обговорили основні механізми забезпечення єдності судової практики у сфері цивільного судочинства, надання методичної допомоги судам першої інстанції та питання налагодження ефективної взаємодії між судами при розгляді однотипних справ.  

Павло Гвоздик, звертаючись до колег, зазначив, що завдання ВССУ полягає не лише у перегляді судових рішень, а й у забезпеченні єдності судової практики, в тому числі і шляхом побудови ефективних комунікаційних зв’язків між судами першої, апеляційної та касаційної інстанцій. Так само, підкреслив заступник Голови ВССУ, значна роль у забезпеченні єдності судової практики належить апеляційним судам.

«Одним із дієвих інструментів досягнення цієї мети є формування на основі ухвалених рішень суду бази правових позицій. Адже розміщення відповідної інформації у відкритому доступі на сайтах судів, а також у внутрішніх інформаційних системах судів – це важливий механізм забезпечення єдності судової практики», – переконаний Павло Гвоздик.

За його словами, інформаційний обмін в електронному режимі між апеляційними та місцевими судами має бути налагоджений на належному рівні і доступний ВССУ, адже це дозволить ефективно скоординувати їхню діяльність. Іншим стратегічним напрямом в організації роботи судів усіх інстанцій є прогнозування надходження певних категорій справ, що сприятиме належному аналітично-правовому забезпеченню їх розгляду та розподілу навантаження на суддів і працівників апарату.

«Отже, завдання ВССУ та судів апеляційної інстанції – це належне здійснення процесуальної діяльності щодо перегляду судових рішень, при ухваленні яких і формується судова практика. Також необхідно оперативно надавати повну та достовірну аналітичну інформацію щодо сформованих правових позицій, прогнозувати проблемні питання правозастосування та можливе збільшення або зменшення надходження певних категорій справ. Системність цих заходів значно сприятиме однаковому застосуванню норм права», – зазначив Павло Гвоздик.  

На необхідності налагодження ефективного механізму для оперативного вирішення однотипних справ наголосила секретар судової палати у цивільних справах ВССУ Ольга Дьоміна. «Завчасне отримання ВССУ інформації від судів нижчих інстанцій про надходження значної кількості так званих серійних справ сприятиме запобіганню неоднозначності судової практики», – зауважила Ольга Дьоміна. Водночас, зазначила доповідач, ВССУ може роз’яснити лише питання застосування, розуміння норми права, при цьому слід зважати, що кожна справа має свої конкретні обставини, які повинні бути враховані.

Ольга Дьоміна закликала керівників апеляційних судів вчасно надсилати витребувані ВССУ справи, що є однією з умов дотримання процесуальних строків їх розгляду судом касаційної інстанції. 

У свою чергу секретар пленуму ВССУ Дмитро Луспеник відзначив важливість надання методичної допомоги колегам із місцевих судів. «Остаточно усунути неоднакове застосування норм права практично неможливо. Така ситуація зумовлена нестабільністю законодавства, прогалинами та суперечностями в законах, плинністю суддівських кадрів. Але наша місія – мінімізувати неоднакове застосування. І одним із заходів для усунення різночитань законодавчих норм є методична та практична допомога, яку апеляційні суди зобов’язані надавати судам першої інстанції. Адже першооснова єдності судової практики закладається саме в суді першої інстанції», – наголосив Дмитро Луспеник.

Секретар пленуму ВССУ підкреслив, що, організовуючи тематичні семінари, судді апеляційної інстанції мають заздалегідь підготувати відповідні статистичні дані, проаналізувати, яка категорія справ переважає в цьому суді, перевірити скасовані або змінені судові рішення за останній рік та визначити типові причини цих скасувань або зміни.   

Водночас, зазначив Дмитро Луспеник, надзвичайно результативною є практика закріплення за кожним суддею певної тематики щодо застосування норм цивільного права. Відповідні напрацювання обговорюються під час нарад, і таким чином кожен суддя може дізнатися про новели законодавства та практику вищих судів. «Як свідчить практика, в тих судах, де запроваджено такі заходи, якість розгляду справ набагато вища. Так, минулого року найкращих показників якості розгляду справ досягнуто судами  Донецької області. І у першому півріччі цей регіон продовжує зберігати лідерство. Механізми надання методичної допомоги можуть бути різноманітними, головне, щоб вони ефективно застосовувалися», – підсумував секретар пленуму ВССУ.   

Наприкінці засідання учасники відзначили результативність роботи у такому форматі й домовилися про подальшу співпрацю.