Відбулася координаційна нарада з питань розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх
Запровадження нових методик і підходів у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх обговорили учасники координаційної наради, яка відбулася 2 жовтня 2013 року за ініціативи Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ та проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні».
До роботи у засіданні було запрошено представників Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Державної пенітенціарної служби України, Верховного Суду України, Національної школи суддів України, Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України, Інституту законодавства Верховної Ради України, Посольства Канади в Україні, міжнародні експерти.
Відкриваючи захід, заступник Голови ВССУ Станіслав Міщенко та директор проекту РСКЮ Таня Сенфорд Аммар подякували усім, хто брав активну участь у реалізації пілотних ініціатив Проекту та розробці методичних рекомендацій для суддів з питань розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх. Метою нинішньої зустрічі, зазначили її організатори, є обговорення результатів, яких досягнуто за час спільної роботи, та визначення подальших напрямів діяльності. Зокрема, як нагадав Станіслав Міщенко, для напрацювання методичних рекомендацій для суддів щодо здійснення кримінального провадження у справах неповнолітніх було створено відповідну робочу групу, до складу якої увійшли судді ВССУ, Верховного Суду України, апеляційних і місцевих загальних судів, експерти проекту РСКЮ, представники служб у справах дітей. Про результати її діяльності поінформували судді ВССУВалерій Швець, Наталя Квасневська та судді Верховного Суду України Тетяна Таран, Єлизавета Ковтюк. Основне завдання робочої групи – надання практичної допомоги суддям, які розглядають справи щодо неповнолітніх. З цією метою, повідомила Тетяна Таран, наразі триває розробка рекомендацій щодо складання вироку у справах неповнолітніх. У свою чергу її колега Єлизавета Ковтюк наголосила на необхідності внесення змін до кримінального законодавства України та прийняття законів про медіацію та пробацію. Лише за таких умов, переконана суддя ВСУ, буде досягнуто значних результатів реформування ювенальної юстиції.
Вагомим напрацюванням у напрямі забезпечення захисту прав дітей, як підкреслив суддя ВССУ Валерій Швець, є інформаційний лист ВССУ «Про деякі питання здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх», розроблений у співпраці з експертами Проекту. Водночас суддя ВССУ відзначив важливість запровадження практики складання досудового звіту про особу неповнолітнього, яку вже було апробовано у «пілотних» судах Івано-Франківської області та Мелітопольському міськрайонному суді Запорізької області. Спільно з Проектом було розроблено й інформаційні буклети для підлітків, які потрапили в конфлікт із законом. Зокрема, в них міститься інформація, викладена зрозумілою для підлітка мовою, про умови й порядок проходження ним випробувального терміну в спеціальних центрах відвідування. На доцільності поширення цієї практики в усіх регіонах України наголосив у своїй доповіді Станіслав Міщенко. «ВССУ, крім розгляду справ у касаційному порядку, уповноважений забезпечувати єдність судової практики, правильне й однакове застосування судами нижчих інстанцій норм матеріального та процесуального права, а тому не міг залишатися осторонь, оскільки позитивні новації у судочинстві стосовно цієї категорії осіб необхідно запроваджувати не лише в окремих обласних центрах, а й в державі в цілому», – підкреслив доповідач. Тому за підтримки Проекту у ВССУ проведено тематичні семінари з представниками апеляційних судів України у режимі відеозв’язку, засідання робочої групи, систематично надається методична допомога з питань ювенальної юстиції, підготовлено відповідний інформаційний лист. Зокрема, в ньому ВССУ звертає увагу на вимогу кримінального процесуального закону щодо необхідності з’ясування, як під час досудового, так і судового провадження, всебічних відомостей про особу неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого, його умови життя та виховання. «Для реалізації цих вимог КПК ми вважали за доцільне використати позитивний досвід зарубіжних країн, зокрема Канади, де запроваджено «Досудовий звіт», в якому й міститься інформація про особу неповнолітнього правопорушника. З огляду на наші реалії ми запропонували назвати аналогічний документ «Звіт щодо неповнолітнього обвинуваченого у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх», – зазначив Станіслав Міщенко. Водночас, за його словами, наразі складно оцінити ефективність запровадження таких звітів, оскільки практика їх застосування ще не сформована. Тож наступного року ВССУ планує узагальнити існуючу практику здійснення кримінального провадження у справах неповнолітніх, що дозволить проаналізувати ефективність рекомендованих нововведень.
Практичну допомогу суддям, уповноваженим здійснювати розгляд справ щодо неповнолітніх, надає і Національна школа суддів України. Як поінформувала суддя ВСУ у відставці, викладач цього закладу Ольга Шаповалова, одним із основних завдань Національної школи суддів є забезпечення на постійній основі підготовки суддів, які працюють з неповнолітніми, та надання судам рекомендацій щодо призначення оптимальних заходів впливу (виховного та профілактичного характеру) на неповнолітнього.
Важливу роль у процесі профілактики правопорушень серед дітей має співпраця кримінальної міліції у справах дітей і навчальних закладів. Зважаючи на це у рамках проекту РСКЮ спільно з Управлінням кримінальної міліції у справах дітей МВС України та відділом кримінальної міліції у справах дітей Управління МВС України в Івано-Франківській області було розроблено модель співробітництва шкіл і міліції. Як зазначив начальник управління кримінальної міліції у справах дітей МВС України Олексій Лазаренко, метою цієї співпраці є зниження рівня протиправної поведінки серед дітей та молоді, здійснення профілактики негативних явищ правопорушень у шкільному середовищі шляхом взаємодії міських підрозділів кримінальної міліції у справах дітей з адміністрацією навчальних закладів.
З основними компонентами розробленої моделі учасників зустрічі ознайомив заступник директора проекту РСКЮ, спеціаліст зі зв’язків з громадськістю Євген Загудаєв. Так, вона складається з двох програм – «Шкільні інспектори міліції» та «Дослідники», які сприятимуть налагодженню діалогу між навчальними закладами та місцевими відділами міліції, а також покращенню шкільного середовища. У рамках першої програми працівники кримінальної міліції у справах дітей, які пройшли спеціальне навчання, будуть призначені шкільними інспекторами міліції і закріплені за відповідними навчальними закладами. Вони проводитимуть лекції з питань безпеки, забезпечення правопорядку та профілактики правопорушень, встановлюватимуть й підтримуватимуть стосунки з вчителями, батьками, своєчасно реагуватимуть на інциденти. Програма ж «Дослідники», яка є ініціативою Управління кримінальної міліції у справах дітей МВС України і Національної скаутської організації «Пласт», передбачена для школярів з метою вивчення основ скаутингу і правоохоронної діяльності.
Про роботу кримінально-виконавчої інспекції і центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, яка ведеться з неповнолітніми, засудженими до покарань, непов’язаних з позбавленням волі, розповів представник Державної пенітенціарної служби України Олег Янчук.
Також учасники засідання звернули увагу на необхідність створення максимально сприятливих для неповнолітніх умов під час їх перебування у судах. Так, в Івано-Франківській області було започатковано пілотний проект з упровадження судочинства дружнього до дитини. Про його реалізацію розповіла спеціаліст проекту РСКЮ з юридичних питаньОксана Цимбрівська.
Підсумовуючи результати зустрічі, Станіслав Міщенко наголосив на важливості злагодженої взаємодії судової системи з усіма органами державної влади, на які покладено завдання щодо забезпечення захисту прав і свобод дітей в Україні. «Проведення сьогоднішньої координаційної наради засвідчує нашу готовність до активної роботи, адже всі ми об’єднані спільною метою – не допустити формального ставлення відповідних органів державної влади, органів досудового розслідування та суду до особи неповнолітнього, який вчинив кримінальне правопорушення», – зазначив заступник Голови ВССУ.