flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Розірвання шлюбу під час вагітності дружини - на чиєму боці закон?

28 травня 2019, 11:02

За статистикою, кожен третій шлюб в країні розпадається. Але справжня драма розігрується, якщо сім'я руйнується у період вагітності дружини, яка в цей час найбільш вразлива, потребує підтримки чоловіка. На чиєму боці закон?

Так, частиною другою статті 110 Сімейного кодексу України передбачено, що позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.

Згідно роз’яснень, наданих у п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя», вказане у ч. 2 ст. 110 СК обмеження стосується як чоловіка, так і дружини, включаючи випадки, коли дитина народилася мертвою або померла до досягнення нею одного року. Встановивши зазначені обставини, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі за заявою про розірвання шлюбу, а якщо воно було відкрито, - припиняє провадження у справі. Ухвали такого роду не є перепоною для повторного звернення до суду з тих самих підстав у зв'язку зі зміною обставин, згаданих у вказаній нормі. Позов про розірвання шлюбу  може  бути  пред'явлено  протягом вагітності дружини,  якщо батьківство зачатої дитини визнано іншою
особою.

Верховний Суд з даного приводу прийшов до висновку, що  поданий чоловіком позов про розірвання шлюбу під час вагітності дружини просто не повинен розглядатися судом, тобто суддя  повинен відмовити у відкритті провадження та залишити позов  без розгляду. Якщо все ж таки провадження буде відкрито, то  суддя встановивши факт вагітності жінки повинен припинити провадження. Також звернуто увагу  на те, що факт вагітності дружини є безумовною підставою, яка унеможливлює подальший розгляд справи навіть в тому разі, якщо на час пред'явлення позову дружина не була вагітною. До речі таке обмеження стосується і дружини, а не лише чоловіка.

Тобто, держава, захищаючи майбутню матір від стресів і переживань, неминучих при розлученні, забороняє розривати шлюб. Ця своєрідна "відстрочка" розпаду шлюбних зв'язків нерідко відроджує давні теплі стосунки між подружжям, проблеми зникають самі собою.

Тому, при зверненні до суду з позовом про розірвання шлюбу позивачкам до матеріалів справи необхідно долучати медичну довідку на предмет наявності вагітності, а якщо відповідачем являється дружина – то долучати відповідний документ до відзиву на позов.

 

 

Голова

Верхньорогачицького районного

суду Херсонської області                                                           В.Г. Загрунний