Українську ювенальну юстицію гуманізовано, а підходи до захисту прав неповнолітніх у кримінальному провадженні кардинально змінилися — і все це завдяки новому КПК. Наприклад, у виховних колоніях і СІЗО протягом минулого року перебувало майже на 40% менше неповнолітніх, ніж у 2012-му. Про це повідомив начальник головного управління захисту прав і свобод дітей ГПУ Володимир Вишинський, коментуючи під час брифінгу результати роботи прокуратури із дотримання прав дітей.
КПК — на благо дітям
«Сьогодні кардинально змінився підхід до захисту прав неповнолітніх у кримінальному провадженні. Безумовно, це пов’язано з прийняттям нового КПК, за яким ми працюємо вже понад рік. Хоча попередній КПК теж ураховував особливості розслідування справ стосовно неповнолітніх, у новому кодексі принципи роботи в цій сфері окреслені більш конкретно і зважено», — відзначив на брифінгу В.Вишинський. Прокурор розповів, що завдяки зміні законодавства з’явилися два нові інститути — спеціальних слідчих і суддів, уповноважених здійснювати кримінальні провадження стосовно неповнолітніх,
адже очевидно, що у таких справ є свої особливості — і відповідно вести їх повинні фахівці. Наразі в органах внутрішніх справ (а практично всі кримінальні провадження стосовно дітей розслідують ОВС) — 2992 спеціально уповноважені слідчі, в судах працюють 1250 спеціально уповноважених суддів.
«Керівництво ГПУ узяло під особистий контроль роботу із захисту прав неповнолітніх, тому ще у 2012-му було прийнято низку структурних змін, які продовжилися в минулому році. До листопада 2012 року правами неповнолітніх займалися кілька структурних підрозділів ГПУ і місцевої прокуратури. У 2012-му було створено самостійний структурний підрозділ — наглядове управління, а на місцях з’явилися додаткові одиниці, сформовані у відділи, які зараз займаються захистом прав неповнолітніх. Минулого року в ГПУ створено головне управління захисту прав і свобод дітей, в яке входять два управління: одне опікується питаннями процесуального керівництва, захистом прав неповнолітніх у кримінальному провадженні і при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а друге, наглядове, управління — з охорони дитинства. Я вважаю, що ці структурні зміни були зроблені правильно. Правильно те, що з’явилися й нові поняття в КПК. Сьогодні рівень підліткової злочинності знизився на 39%, зокрема її рецидивні прояви — на 36%», — заявив В.Вишинський.
Прокурори почали активно застосовувати у своїй роботі прописані в КПК принципи, і останнім часом стосовно дітей дедалі частіше використовуються так звані процедури відновлювального правосуддя (припинення конфлікту шляхом підписання угод про визнання вини і про примирення). Про те, що цей механізм реально запрацював, свідчать цифри: з початку року до суду направлено 230 клопотань про звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності, що майже в 5 разів більше, ніж за увесь 2013-й (41), а також 109 обвинувальних актів з угодами про визнання вини і 517 — з угодами про примирення.
Крім того, завдяки новому кодексу істотно звужено перелік підстав узяття неповнолітніх під варту. Це можливо тільки при скоєнні тяжких і особливо тяжких злочинів. При цьому активніше використовуються прогресивніші і гуманніші запобіжні заходи, не пов’язані з позбавленням волі: домашній арешт, передання дітей під нагляд батьків або інших законних представників тощо. Наприклад, особисте зобов’язання минулого року застосовувалося 979 разів, особисте поручительство — 106, домашній арешт — 270, передання під нагляд батьків або установ, в яких діти перебувають на вихованні, — 303. А кількість випадків застосування такого радикального запобіжного заходу, як узяття під варту, скоротилася з 522 у 2012 році до 280 у 2013-му.
Уже сьогодні завдяки гуманізації кримінального судочинства стосовно неповнолітніх спостерігається позитивна тенденція до істотного зменшення кількості неповнолітніх, засуджених до позбавлення волі. Так, за інформацією В.Вишинського, в колоніях і СІЗО Державної пенітенціарної служби в 2013-му перебувало 810 неповнолітніх. «Це майже на 40% менше, ніж у 2012 році, — стверджує начальник головного
управління захисту прав і свобод дітей ГПУ. — Крім того, значно зменшилася і кількість випадків застосування працівниками міліції до неповнолітніх примусових заходів при притягненні до адміністративної відповідальності. Якщо знову ж таки порівнювати показники 2012 і 2013 років, то кількість підлітків, яких доставили в органи внутрішніх справ, зменшилася удвічі».
Скривджені й захищені
Проте, незважаючи на позитивні тенденції, прокурорські перевірки дотепер виявляють порушення. «На жаль, ми стикалися з тим, що працівники міліції порушували права дітей при їх адміністративному затриманні. Також мали місце факти проведення незаконного особистого огляду, складання протоколів за відсутності події або складу правопорушення і за малозначними фактами. Крім того, встановлені випадки, коли в неповнолітніх незаконно брали відбитки пальців», — пояснив В.Вишинський. Він розповів і про те, що завдяки втручанню прокуратури була припинена негативна практика, коли дітей направляли в загальноосвітні школи соціальної реабілітації підлітків, схильних до вчинення правопорушень, без рішень суду, за путівками управлінь освіти й тримали їх у тих самих умовах, як і їх однолітків, котрі скоїли кримінальні злочини. За інформацією В.Вишинського, було виявлено факти порушення законодавства і в спеціальних установах, колоніях і слідчих ізоляторах ДПтСУ і ОВС, а також у притулках для дітей і центрах соціально-психологічної реабілітації дітей.
Наприклад, у притулках і центрах Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Одеської, Рівненської та деяких інших областей посадові особи не забезпечували належного контролю за поведінкою дітей, не надавали їм необхідних психологічних консультацій, що інколи призводило до тяжких наслідків. Кричущий випадок трапився в Житомирській області, коли працівники центру соціально-психологічної реабілітації дітей залишили без нагляду двох неповнолітніх: ті після розпивання алкогольних напоїв кілька разів намагалися завдати собі тілесні ушкодження. За результатами розгляду подання, внесеного главі облдержадміністрації, посадових осіб установи притягли до відповідальності.
Крім того, у вищезгаданих установах АР Крим, Волинської, Донецької, Житомирської, Львівської, Луганської, Черкаської областей і м.Севастополя бракує необхідних ліків, порушуються норми харчування, використовуються продукти без відповідних документів, що засвідчують їх якість, часто прострочені.
Не дотримувалися права неповнолітніх і в спеціальних установах ДПтСУ і ОВС. За словами В.Вишинського, йдеться переважно про права дітей на отримання гарантованих державою виплат, спадку, медичного обслуговування, на забезпечення належних умов праці й трудового виховання. Під час перевірок прокурори звертали особливу увагу на вирішення питань соціальної адаптації взятих під варту і засуджених, зокрема на реалізацію права на здобування освіти, на проведення з такими дітьми соціально-психологічної роботи і т.д.
«Скажімо, в Сумській області у вечірній школі, яка працює при слідчому ізоляторі, з 14 неповнолітніх фактично
навчалися 4, і навіть їх не було забезпечено достатньою кількістю підручників. Сьогодні права цих дітей на освіту відновлені, — повідомив начальник головного управління захисту прав і свобод дітей. — Прокурори також встановили факти, коли площі і обладнання приміщень, де перебували діти, не відповідали встановленим нормам, не дотримувалися їхні права на щоденну прогулянку, а також на тримання окремо від дорослих правопорушників».
Досить типове порушення — недотримання вимог законодавства про охорону праці. Наприклад, у Ковельській виховній колонії (Волинська область) неповнолітній ув’язнений під час виконання робіт отримав травму. За результатами розслідування начальника майстерні було притягнено до кримінальної відповідальності. А в Прилуцькій колонії в Чернігівській області в грудні 2013 року дитина, теж виконуючи роботу, пов’язану з підвищеною небезпекою, втратила фаланги чотирьох пальців лівої кисті. За цим фактом уже притягнено до відповідальності 8 посадових осіб Державної пенітенціарної служби і виховної колонії.
На жаль, незважаючи на зміну законодавства, багато що, як і раніше, залежить від тих, хто його виконує. Наприклад, попри те, що закон передбачає виплату одноразової грошової допомоги дітям-сиротам і дітям, які залишилися без батьківського піклування, половина таких неповнолітніх грошей так і не отримали — через бездіяльність адміністрації виховних колоній.
З метою усунення порушень закону ГПУ неодноразово направляла подання керівникові Державної пенітенціарної служби, міністрам внутрішніх справ і освіти. Усього протягом 2013 року органи прокуратури в цій сфері внесли понад 800 документів реагування, за результатами розгляду яких 961 посадову особу притягнено до відповідальності, скасовано 40 незаконних актів.
http://zib.com.ua