В ході засідання пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ 07 лютого 2014 року судовою палатою у цивільних справах ВСС було запропоновано розглянути проект постанови пленуму про практику застосування судами законодавства про стягнення судових витрат при розгляді цивільних справ.
Як доповів суддя палати Олег Ткачук, судовий захист передбачає звернення до суду з метою поновлення чи визнання права, якщо воно порушене. Таке звернення обов’язково пов’язане з необхідністю сплати судового збору, що, на думку доповідача, не може не впливати на можливість та рівень доступу до правосуддя й отримання судового захисту, гарантованого Конституцією. «Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду», - переконаний суддя.
У процесі розгляду цивільної справи та при ухваленні рішення перед суддею постає питання розподілу судових витрат, які понесли сторони. Як зауважив О. Ткачук, наразі окремої постанови пленуму про практику застосування судами законодавства про стягнення судових витрат узагалі не існує, хоча деякі з питань уже висвітлювалися раніше. Проте прийняття закону «Про судовий збір» викликало чимало питань у законників і спричинило неоднакове його застосування. Тому, як уважає доповідач, у проекті постанови роз’яснено найбільш складні питання.
Їх виявляли, завдяки, по-перше, низці узагальнень, а по-друге, - касаційному перегляду окремих рішень. Нове узагальнення зверне увагу на відмінність судового збору від інших витрат. «Стягнення судових витрат не є відшкодуванням шкоди, оскільки правові умови та підстави їх застосування є суттєво відмінними, що, на жаль, не завжди береться до уваги», - зазначив О.Ткачук.
Постанова має дати відповідь на те, як має відбуватися сплата судового збору співпозивачами та співвідповідачами, а також у разі пред’явлення зустрічного позову або збільшення чи зменшення позовних вимог. Документ допоможе правильно обчислювати витрати при оскарженні судових рішень, визначенні ціни позову та оплаті послуг адвокатів. Постанова, за твердженням доповідача, має на меті пояснити поняття пільг та умов звільнення від сплати судових витрат.
У проекті постанови пленуму висвітлюється також питання розподілу судового збору та судових витрат. «Щодо деяких питань проект містить альтернативні варіанти роз’яснень. Це спричинено неоднаковою судовою практикою, за якою позиції суддів навіть однієї палати відрізняються», — пояснив О.Ткачук. Він також зазначив, що велика роль при складанні документа відводилася науковцям. Отже, нові узагальнення матимуть фундаментальну теоретичну основу.