Відтепер законникам — претендентам на рекомендацію для обрання безстроково — доведеться звітувати про зроблене не тільки перед членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а й перед народними депутатами в комітетах ВР. Тож ВККС рекомендує, на що саме варто звернути увагу суддям.
Як зазначено в проекті закону «Про внесення змін до деяких законів України (щодо окремих питань судоустрою та статусу суддів)», питання щодо обрання кандидата безстроково, крім ВККС, має розглянути профільний комітет ВР. А остаточне рішення ухвалює парламент.
Проте участь ВККС у цьому процесі не виключається, тож члени комісії продовжують давати рекомендації суддям, але віднині — з додатковими питаннями, глибшим вивченням роботи, із застереженнями та порадами.
Навіть позитивні характеристики та відсутність справ, які перебувають у провадженні понад 3 місяці, не гарантують суддям безпроблемного отримання рекомендації. Про ці вимоги комісія не забула, але на чергових засіданнях цікавилася в законників, чи доводилось їм розглядати справи та клопотання, пов’язані з мирними
зібраннями. Першому, кому поставили це запитання, був Олександр Гусач із Автозаводського районного суду м.Кременчука Полтавської області.
Заступник голови ВККС Микола Пінчук поцікавився, чи виникають у законника труднощі з розглядом справ про адмінправопорушення? Після заперечної відповіді судді М.Пінчук конкретизував запитання: «Маю на увазі скасування 7 постанов, винесених вами... Ви їх проаналізували? Справи — не такі й складні, та й зависокий показник». «Не доведено було правопорушення. Недостатньо зібрано доказів», — пояснив суддя. «А чи розглядали клопотання, пов’язані з мирними зібраннями?» — запитав голова ВККС Ігор Самсін. «Ми розглядали клопотання щодо захоплення Кременчуцької міської ради», — відповів О.Гусач.
І.Самсін продовжував запитувати суддю, як повинен діяти слідчий суддя, вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу, які дії слідчого судді в цьому процесі тощо.
Нагадав голова комісії і про ст.177 Кримінального процесуального кодексу, якою суддя повинен керуватися. «Коли обираєте міру запобіжного заходу, ви повинні звертати увагу на докази! Проте найголовніше — суспільна небезпечність цієї людини», — наголосив член комісії Віктор Мікулін. Після ще кількох запитань до законника та обговорення в нарадчій кімнаті розгляд питання стосовно О.Гусача відклали. «У вас є час, щоб ознайомитись із процедурою застосування запобіжного заходу», — зазначив І.Самсін.
Схоже побажання замість рекомендації отримав і суддя Окружного адміністративного суду АР Крим Сергій Москаленко. Йому ВККС рекомендувала вивчити, яким чином реалізується право на мирні зібрання.
З обранням безстроково доведеться почекати й Артему Батуріну з Гагарінського районного суду м.Севастополя. У нього комісія нарахувала понад 100 скасованих рішень за минулий рік, до того ж отримано 29 скарг. Щоправда, як повідомив член ВККС Віктор Шаргало, за жодною з них не відкрито «дисциплінарки». Крім того, у судді 59 справ, які перебувають у провадженні понад 3 місяці. «А ще стосовно вас є «комплімент» від Вищої ради юстиції», — закінчив доповідь щодо судді В.Шаргало і передав слово представниці ВРЮ. «Нині проводиться перевірка матеріалів щодо кандидата», — пояснила та. Проте суддя стверджував, що, за його інформацією, немає підстав для застосування якихось санкцій щодо нього.
Додатково вивчатиме комісія матеріали ще стосовно двох суддів: Іванни Ковалюк із Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області та Світлани Левадко з Ленінського районного суду м.Севастополя. За словами членів ВККС, комісія має ще не перевірені скарги на дії цих суддів, тож доведеться їм почекати з рекомендацію.
«Зважте, що віднині ваше обрання безстроково залежить не лише від рекомендації ВККС, а й від висновків Комітету ВР з питань верховенства права та правосуддя. Тож майте це на увазі», — звернувся до законників І.Самсін.
Чекати рішення комісії доведеться й
судді Вінницького окружного адміністративного суду Руслані Дмитришеній. Незважаючи на непогані показники в роботі та хороші рекомендації, ВККС не отримала всіх необхідних матеріалів. «Запити направили, а відповідей на них ще не отримали», — пояснив член ВККС Володимир Віхров. Тож вирішили дочекатися результатів перевірки, а вже потім розглядати питання щодо Р.Дмитришеної.
Натомість її колега — Олександр Вільчинський, очільник Вінницького окружного адміністративного суду — отримав рекомендацію. А на додачу — ще й побажання від І.Самсіна: «Удачі вам під час проходження люстраційної комісії!» Остання — ще один етап на шляху до мантії, який чекає на суддів. Однак, поки експерти над цим працюють, у законників є час підготуватися як теоретично, так і морально.
http://zib.com.ua/ua/75650-vkks_gotue_suddiv_do_rozglyadu_pitannya_schodo_ihnogo_obrann.html