Пандемія COVID-19 внесла зміни в наше життя та в організацію роботи судів в цілому. Судова влада постійно працює над розробкою нових концепцій роботи, які можна застосовувати під час кризи так само успішно, як і до виникнення пандемії.
Вища рада правосуддя спільно із Консультативною місією Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки України (КМЄС в Україні) розробила уніфіковані рекомендації для всіх судів України щодо безпечної роботи в умовах карантину.
Документ стосується доступу до правосуддя, організації робочого процесу та протиепідемічних заходів у приміщенні та на робочому місці.
Наразі така співпраця є особливо актуальною, адже працівники установ системи правосуддя значною мірою піддаються ризику зараження коронавірусною інфекцією.
В умовах пандемії українські суди працюють незалежно від інстанції чи юрисдикції та забезпечують людям насамперед право на життя і здоров’я, а також право на захист – право на справедливий суд, яке згідно із чинним законодавством України не може бути обмежене навіть в умовах воєнного та надзвичайного стану.
Згідно з Конституцією України, доступ до правосуддя має бути обов’язково забезпечений за будь-яких обставин чи подій, оскільки головне завдання суду - захист прав і свобод людини і громадянина.
З метою створення безпечного робочого середовища на законодавчому рівні передбачено проводити будь-які заходи дистанційно, зокрема у режимі відеоконференції.
Відповідно до ч. 7 ст. 11 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», учасники судового процесу на підставі судового рішення можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Обов’язок провести відеоконференцію доручається суду, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який ухвалив таке рішення.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 212 ЦПК України суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду, визначеному судом.
Однак з початком пандемії і впровадженням карантинних обмежень в учасників судового процесу з’явилась ще й нові можливості.
Так, відповідно до ч.1 ст.212 ЦПК України, учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Відповідно до ч.4 ст.212 ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України.
Аналогічні норми передбачені і ст. 195 КАС України.
Згідно абзацу сьомого пункту 20-5 розділу XI "Перехідні положення" КПК України, розгляд питань, віднесених до повноважень слідчого судді, суду (крім розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою) за його рішенням, прийнятим з власної ініціативи або за клопотанням сторони кримінального провадження, може бути проведено у режимі відеоконференції, про що повідомляються сторони кримінального провадження у порядку, визначеному статтею 135 цього Кодексу.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 336 КПК України, у разі необхідності забезпечення оперативності судового провадження, судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі, яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження).
Частина 2 ст. 336 КПК України передбачає, що суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження.
Для організації відеоконференцій у судах функціонує вебпрограма «Бронювання систем відеоконференцзв’язку», за допомогою якої можна адмініструвати установи, користувачів системи та бронювати майданчики для відеоконференцій у режимі онлайн. Бронювання майданчика для проведення відеоконференції можливе за наявності вільного залу судового засідання та режиму роботи суду. Щоб забронювати майданчик за допомогою цієї програми, потрібно, щоб суд попередньо ухвалив відповідне рішення.
В разі, якщо учаснику більш зручно брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, це можливо зробити за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon».
Протягом 2020 року за заявами сторін судових процесів в 75, а протягом 2021 року – в 23 випадках засідання проводилися в режимі відео конференцій, що значно пришвидшило розгляд справ та убезпечило учасників від зараження небезпечною інфекцією.
Отже, доки пандемія не завершиться, потрібно активно сприяти проведенню судових засідань саме дистанційно – онлайн. Тому закликаємо учасників судового процесу брати участь у розгляді судових справ у режимі відеоконференції, адже використання системи відеоконференцзв’язку в судах в умовах карантинних обмежень повноцінно забезпечує доступ до правосуддя, дозволяє уникнути тяганини під час розгляду справи в зв’язку з відкладеннями засідань, та створює безпечні умови для комунікації учасників судового процесу й працівників судів, що також буде гарантувати вашу безпеку та збереже здоров’я.
В.о. голови
Верхньорогачицького районного
суду Херсонської області В.Г. Загрунний