flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Кредитні правовідносини, як предмет судового спору.

22 грудня 2015, 11:02

Розвиток в Україні сучасних ринкових відносин у якості однієї з безумовних передумов своєї еволюції потребує належного функціонування ринку фінансових послуг, однією з традиційних складових якого є інститут кредитування. За допомогою цього інституту учасники цивільних правовідносин отримують доступ до потрібних їм грошових ресурсів. Перспектива надання кредитного ресурсу громадянам надає останнім реальну можливість отримання коштів для задоволення своїх побутових потреб у житлі, побутовій техніці та інше. Однією з договірних форм втілення фінансово-кредитних механізмів є кредитний договір.

За часів ринкових відносин кредит став одним із основних ключових засобів руху капіталів. У сучасному розумінні термін «кредит» – це отримання споживачем послуг певного капіталу, визначеного в грошовій формі (валюті) на умовах забезпеченості, повернення, цільового використання і насамперед оплатності.

Основною ознакою кредитних відносин є те, що такі відносини добровільні та виникають за ініціативи насамперед споживача, який отримує кредит (грошові кошти) у власність, з подальшим обов’язковим його поверненням кредитору та сплатою відсотків за користування кредитом. Дане положення закріплене в ст. 1054 Цивільного кодексу України, згідно з якою за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, установлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит і сплатити проценти.

За останні роки значно збільшилася кількість укладених кредитних договорів, оскільки, через низький матеріальний рівень життя нашого суспільства, громадяни через отримання грошових коштів від банківської установи намагаються задовольнити свої необхідні побутові умови проживання.  
            Як правило умови кредитного договору розробляє кредитор самостійно та пропонує позичальнику укласти його на цих умовах. У зв'язку з цим у позичальників відсутня можливість для рівноправного обговорення умов кредитного договору.

Отримавши кредит кожен позичальник повинен пам’ятати, що крім основної суми боргу він повинен сплатити відповідні проценти за користування кредитом. Крім того, в разі невчасного погашення кредиту на позичальника покладається обов'язок сплатити  пеню та штрафні санкції. Саме, невчасне погашення кредиту та виникнення заборгованості за даним договором є однією з причин звернення банківської установи до суду з позовом про дострокове розірвання кредитного договору та стягнення заборгованості за договором з нарахованими процентами та пенею.

Починаючи з 01.01.2015 року до 01.12.2015 року на розгляд до Верхньорогачицького районного суду Херсонської області надійшло 147 цивільних справ, з врахуванням залишку всього перебувало 154 цивільні справи, більшість з яких становлять справи щодо кредитних правовідносин, а саме: дострокове розірвання кредитного договору, повернення заборгованості за кредитним договором та ін.

За вищевказаний період суддями Верхньорогачицького районного суду Херсонської області розглянуто 60 справ що стосуються кредитних правовідносин.

В моєму провадженні, як судді Верхньорогачицького районного суду Херсонської області перебувало 45 справ вказаної категорії, з яких розглянуто 41. По 37 справах винесені рішення, з яких 18 заочних, оскільки відповідачі по справах не з’являються в судові засідання в призначений день та час.  По 4 справах заяви були залишені без розгляду, оскільки боржники після надходження справ до суду сплатити всю заборгованість, тому на день розгляду справи в суді банк не мав претензій до боржників.

Загальна пред’явлена  сума по даних позовах складала 1301421 гривня, з яких присуджено до стягнення 742150 гривень.

Крім основної суми боргу з боржників стягуються всі штрафні санкції нараховані банком. Оскільки, боржники не мали фінансової можливості відразу сплатити заборгованість яка виникла, більшість рішень були направлені до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання рішень суду, тобто примусового звернення стягнення на грошові кошти та інше майно боржника.

Отже, перш ніж укласти кредитний договір та отримати кредит добре поміркуйте, чи буде у вас фінансова можливість вчасно повернути борг та сплатити всі нараховані відсотки за користування кредитом та інші нарахування за договором, щоб одного разу Ваш кредитний договір не став предметом цивільного позову в суді.

 

 

                 Суддя

Верхньорогачицького районного

     суду Херсонської області                                                         О.Г. Федоряка