Риболовля являється одним із самих найпоширеніших і найулюбленіших способів проведення свого вільного часу. Риболовлею в наш час захоплюються, дорослі, молодь і діти. Риболовля - дуже позитивне, заспокійливе, корисне захоплення.
Чималий відсоток чоловіків вважають риболовлю одним з найкращих способів розслабитися і відпочити, можливість побути осторонь від буденної суєти, від шуму та на деякий час відволіктись від повсякденних турбот та занять.
Але, у кожної доброї справи є другий бік медалі. Лов риби - це мінімум чотири види діяльності: аматорська риболовля, спортивна, промислова і браконьєрство.
Перші два види, по суті це хобі для душі.
А от промисел і браконьєрство - способи заробляння грошей. Якщо промислова риболовля відносно чесний (офіційний) вид господарювання, то за здійснення браконьерства в Україні передбачена не лише адміністративна а й кримінальна відповідальність.
Наказом Державного Комітету рибного господарства України № 19 від 15.02.1999 року затверджені Правила любительського і спортивного рибальства, отже кожен любитель рибалки повинен пам’ятати, що існують правила та заборони в період здійснення риболовлі, які необхідно виконувати.
Відповідно до вимог ст. 85 ч.3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за незначне порушення правил рибальства передбачено - попередження або накладення штрафу на громадян від двох (34 грн. ) до десяти ( 170 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За грубе порушення правил рибальства ст. 85 ч.4 КУпАП (наприклад, рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел і т.д.) передбачений штраф від двадцяти ( 340 грн.) до сорока (680) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Залежно від ступеня завданих збитків, за грубі порушення рибальства передбачена також кримінальна відповідальність за ст. 249 КК України. А саме: за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 249 ч.1 КК України – штраф від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто від 1700 гривень до 3400 гривень або обмеження волі на строк до трьох років, з конфіскацією знарядь і засобів промислу та всього добутого. За скоєння злочину, передбаченого ст. 249 ч.2 КК України – штраф від 200 до 400 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто від 3400 гривень до 6800 гривень або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк з конфіскацією знарядь і засобів промислу та всього добутого.
Крім того, окрім штрафу за незаконний вилов, правопорушник зобов’язаний відшкодувати заподіяну матеріальну шкоду рибному господарству України.
У кожної риби є своя ціна.
Так, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1209 від 21.11.2011 року затверджені такси для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення громадянами України, іноземцями та особами без громадянства цінних видів водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах України. Наведемо перелік деяких з них:
судак — 510 грн., сом — 425 грн., щука — 340 грн., короп — 306 грн., білий амур, товстолоб — 255 грн., плотва, синець — 85 грн., карась, окунь і верховодка — 17 грн., лящ — 170 грн, лин — 119 грн, краснопірка — 68 грн.
Крім того, пам’ятайте, що з квітня місяця розпочалася весняно-літня нерестова заборона на рибалку.
Під час нересту правила вилову риби передбачають: вилов тільки з берега, тільки в межах населеного пункту, тільки дозволеними знаряддями лову — 1 вудкою з одним гачком або спінінгом, щодо дотримання норм вилову — до 3 кг/день на людину, тільки в дозволених місцях; рибалка в природних нерестовищах і на території зимувальних ям категорично заборонена.
У період нересту заборонено проводити днопоглиблювальні, вибухові та інші види робіт, добувати будівельні матеріали, проводити змагання зі спортивного рибальства, проводити підводне полювання, пересувати човна.
Терміни заборони в різних регіонах і областях можуть відрізнятися, проте в основному сезонний нерестовий період визначається термінами з 1 квітня по 30 червня.
Тож пам’ятайте, що не знання закону не звільняє від відповідальності. Пильнуйте, щоб одного разу ваше захоплення риболовлею не призвело Вас до зали суду.
Суддя
Верхньорогачицького районного
суду Херсонської області О.Г. Федоряка