flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Порушення недоторканості житла

20 червня 2018, 15:37

Порушення недоторканості житла

 

       Стаття 30 Конституції України гарантує кожному громадянину недоторканність житла.   Ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді.

    Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

        Незаконним є будь-яке проникнення до житла всупереч чинному законодавству. Проникнення до житла сторонніх можливо лише за добровільною згодою власника на таку дію. Якщо згода була отримана в результаті насильства або погроз, то виключається і правомірне проникнення. Незаконним вважається обшук, здійснюваний особами, які не мають на це права або вчинений з порушенням Кримінально-процесуального кодексу України України,

Відповідно до ч. З ст. 47 Конституції України ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду. Незаконне виселення має місце у разі, якщо воно здійснюється без законних підстав, тобто без судового рішення, що вступило в законну силу.

 Під іншими діями, що порушують недоторканість житла громадян, слід розуміти будь-яке інше вторгнення до житла проти волі осіб, які там проживають, за винятком випадків крайньої необхідності.

 Останнім часом на території  Верхньорогачицького району Херсонської області все частіше трапляються випадки незаконного проникнення до  житла чи іншого володіння особи. 

Такі дії відповідно до Кримінального кодексу України є злочинними та кваліфікуються за ст. 162 ч.ч. 1,2 КК  України.

Отже за перше півріччя 2018 року до Верхньорогачицького районного суду Херсонської області було направлено 23 обвинувальні  акти про скоєння кримінальних правопорушень, передбачених ст. 162 ч.1 КК України,  з них в провадження голови суду Загрунного В.Г. надійшло 14 таких кримінальних проваджень, а в моє провадження 9 справ вказаної категорії. На даний час не розглянутими залишаються дві справи, які призначені до розгляду. По всіх інших справах під час підготовчого судового засідання потерпілі подали до суду заяви про відмову від обвинувачення та закриття кримінальних  проваджень внаслідок їх примирення з обвинуваченими.

Відповідно до  санкції ст.. 162 ч.1 КК України за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 162 ч.1  КК України  настає кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років.

 

    Тож, перш ніж потратити  на територію будь-якого подвір’я запитайте дозволу власника, щоб в подальшому ваші дії не були кваліфіковані за ст.. 162 КК України та не стали предметом розгляду в суді.

 

  Суддя

Верхньорогачицького районного

 Суду Херсонської області                                                О.Г. Федоряка